Çiftçilere Düve Dağıtımı Başladı

Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı ve Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği kapsamında uygulamaya konulan ve yetiştiricilere yüzde 30 ila 50 oranlarında hibe desteği ile düve temin etme imkanı veren 2023 yılı Düve Alım Desteğine; Giresun’da 11 Aralık 2023 – 09 Ocak 2024 tarihleri arasında başvuruda bulunan 85 yetiştiricinin, 810 baş gebe düve ve 233 baş boş dişi sığır alımına yönelik talepleri ‘Düve Destekleme Sistemi’ne kayıt edilmiş olup, başvuru icmal listesi onaylanmak üzere Bakanlığa  gönderildi.
Bakanlıkça 85 yetiştiriciden ilk etapta 110 baş gebe düve ve 66 baş boş dişi sığır alımına yönelik talepleriyle 16 yetiştiricimizin başvuruları onaylanmış olup, başvuruları onaylanan yetiştiricilerimiz 31 Mayıs 2024 tarihine kadar sözleşme imzalamak ve hayvan temin sürecini başlatmak üzere İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize davet edildiler.
Konu ile ilgili yapılan açıklamada “Bu kapsamda ilk etapta İl Müdürlüğü ile sözleşme imzalayan ve hayvan temin sürecini tamamlayan Merkez İlçe Lapa Köyü’nden 1 yetiştiricimize, 10 baş simental gebe düve alım sürecini tamamladığı için, yüzde 30 hibe desteği kapsamında 300 bin lira hak ediş düzenlenerek Bakanlığımıza gönderilmiştir.
Geriye kalan 15 yetiştiricimizin sözleşme imzalama ve hayvan temin süreçlerini tamamlamaları halinde düve alım desteği hak edişleri düzenlenmeye devam edecektir.
Düve alım desteğinde ilk etabın tamamlanmasının ardından, başvuru listesinde yer alan diğer yetiştiricilerimiz için Bakanlığımızca belli dönemler halinde başvurusu onaylananlar listesi ilan edilmeye devam edecektir” denildi.