Giresun’da Altın Değerinde Hasat: Kilosu 2000 Lira!

Şebinkarahisar ilçesinde vatandaşların bin bir zahmetle sayılı karadut ağaçlarından tek tek elle topladığı ekşi karadut meyvelerinden yapılan pekmezin kilogramı gram altın fiyatıyla yarışıyor.
Tescilli Şebinkarahisar karadutundan geleneksel yöntemlerle hazırlanan pekmez ilçe ekonomisine önemli katkı sağladığını belirten Şebinkarahisar Ziraat Odası Muhlis Arslan da yaptığı açıklamada, asırlık karadut ağaçlarından toplanan meyvelerin olgunlaşmaya başladığını söyledi.
İlçe Ziraat Odası’nın girişimiyle Türk Patent ve Marka Kurumunca 2021 yılında coğrafi işaret olarak tescillendiğini belirten Başkan Arslan, bu yıl düşük rekolte beklendiğini ve bunun da fiyatları etkilediğini belirtti.
Arslan, yaptığı açıklamada, “Geleneksel yöntemlerle pekmez yapılarak yöre ekonomisine katkı sağlayan Şebinkarahisar karadutundan elde edilen ‘Karadut Pekmezi’nde önceki yıllarda 1 tona yakın ürün bekleniyordu. Bu yıl ise bahar aylarında geç olan zirai don çiçek açan karadut ağaçlarını etkiledi. Bu nedenle bu yıl ki rekolte yaklaşık yüzde 15-20 oranında biraz azalma bekliyoruz. Bu da ne yazık ki fiyatlara yansıyacaktır. Ancak gelecek yıllarda bu sayının doğal afet olmazsa yeni dikilen karadut fidanlarının büyümesiyle artış bekliyoruz.” dedi.
Siyah Dut ile KarıştırılıyorArslan, Özellikle ilçe dışında yaşayan ve Şebinkarahisar Karadutunu bilmeyen kişilerin siyah dut ile karıştırdığını da vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı.
“Şebinkarahisar dışında pazarlarda satılan siyah dut pekmezi ile karadut pekmezini insanlar karıştırıyor. Siyah dut beyaz dutun siyah olan cinsi, karadut ise daha farklı bir ürün. Şebinkarahisar Karadutu 600-700 yıllık ağaçlarda tek tek elle toplanarak hasat ediliyor. Arasında hem lezzet farkı hem de sağlık açısından büyük farklar oluyor. Ekşi Karadut olarak da bilinen bu meyve, karadut ağaçlarından 20 yıldan sonra düzenli olarak meyve vermeye başlıyor. İlçemizde 600-700 yaşında karadut ağaçları var. Hem fiyat konusunda hem de sağlık açısından ikisini ayırt etmek gerekiyor.” dedi.
Karadut Pekmezinin Kilosu 2.000 TL
Şebinkarahisar’da asırlık karadut ağaçlarından elde edilen karadut meyvesinden yapılan pekmezin 1 kilosu 2000 TL’den alıcı buluyor.
Ekşi Karadut Pekmezinin Faydaları
Kansızlığı GiderirAğız Yaralarını ÖnlerVücuda Enerji VerirBağırsakları ÇalıştırırVücut Direncini KorurEnfeksiyonu TemizlerSolunum Yolunu RahatlatırAnne Sütüne Destek OlurKolesterolü DengelerCildi Yeniler