Giresunspor’a Faturası Ağır Olabilir!

Giresunspor’da esame listesinde olmayan oyuncuyu sahaya sürmenin cezası ağır olabilir. Yeşil beyazlı kulübe 3 aydan 1 yıla kadar ceza gelebilir.
Türkiye Futbol Federasyonu, geçtiğimiz hafta sonu oynanan maçlarla ilgili disiplin sevklerini açıkladı.
Giresunspor Kulübü, Kocaelispor maçında esame listesinde olmayan Arda Kabaca’yı (25 numaralı) oynatmak nedeniyle, sportif direktör Tolga Seyhan da sportmenliğe aykırı hareketiyle Profesyonel Futbol Disiplin Kuruluna (PFDK) sevk edildi.
TFF’den PFDK’ye sevklerle ilgili şu açıklama yapıldı:
“BITEXEN GİRESUNSPOR Kulübü’nün 14.04.2024 tarihinde oynanan KOCAELİSPOR – BITEXEN GİRESUNSPOR Trendyol 1. Lig müsabakasındaki ‘talimatlara aykırı hareketi’ nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 46. maddesi ve IFAB 2023/2024 Oyun Kuralları – Kural 3/3 maddesi uyarınca PFDK’ya sevkine,
BITEXEN GİRESUNSPOR Kulübü idarecisi TOLGA SEYHAN’ın aynı müsabakadaki (-‘sportmenliğe aykırı hareketi’ nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 36. maddesi uyarınca 16.04.2024 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK’ya sevkine karar verilmiştir.”
ESAME LİSTESİNDE OLMAYAN OYUNCUYU OYNATMAK“MADDE 46 – (1) Müsabakalara ilişkin raporları süresi içerisinde ibraz etmeyen veya gerçeğe aykırı rapor düzenleyen müsabaka görevlisi ve diğer görevliler, üç aydan bir yıla kadar hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır.
IFAB 2023/2024 Oyun Kuralları – Kural 3/3 maddesi
OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ YÖNTEMİYedek oyuncuların isimleri maç öncesinde hakeme verilmelidir. İsmi bu zamana kadar verilmeyen yedek oyuncular maçta yer alamazlar.
SPORTMENLİĞE AYKIRI HAREKETMADDE 36 – (1) Hakkında müsabakadan men cezası veya hak mahrumiyeti cezası ya da idari tedbir kararı olduğu halde herhangi bir şekilde bu kararlara uymayan sporcu ve kulüp görevlilerine bir aydan altı aya kadar müsabakadan men cezası verilir”