İl Genel Meclis Üyesi Cebeci “Kürtün Yolu Baraja Kayıyor”

Meclis Üyesi Ömer Cebeci, Kürtün ilçesi Kazıkbeli yolunda ciddi sıkıntı olduğunu ve yolun baraj gölüne doğru kaydığını belirterek” Eğer gölde tusunami olursa Doğankent ve Tirebolu’da yaşayan binlerce insanın hayatı tehlikeye girebilir” dedi.
Gündeme getirdiği konularla Giresun’un sorunlarını kamuoyu ile paylaşan İYİ Parti İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Cebeci şimdide Gümüşhane Kürtün ilçesi Kazıkbeli yolunun her geçen gün Kürtün barajına doğru kaydığını belirterek yetkililerin dikkatini çekti.
Yeşilyol projesi kapsamında bulunan yolun özellikle Eynesil, Tirebolu, Espiye ve Görele ilçelerindeki yaylacılar tarafından yoğun biçimde kullanıldığını dile getiren Cebeci ”Burada ciddi bir sıkıntı vardır. Yolumuz her yıl yavaş yavaş Kürtün barajı rezervuar alanına doğru kaymaktadır. Bu hareketlilik hem yaylacılarımız, hem de bizler tarafından gözlenmektedir. Altımızda Kürtün Barajı ve rezervuar alanı bulunmakta ve bu durum büyük bir risk teşkil etmektedir.
Burada oluşabilecek büyük bir risk vardır. Eğer bu kütlenin baraj rezervuar alanına kayması durumu gerçekleşirse, baraj gölünde bir tsunami ve suyun baraj gövdesinden boşalmasıyla birlikte Doğankent ve Tirebolu’da yaşayan binlerce insanın hayatı tehlikeye girebilir. Bu riskin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguluyoruz” dedi.
Cebeci açıklamasını şöyle   sürdürdü” Gümüşhane İl Genel Meclisi Başkanlığı’na sesleniyoruz: Bu konu ile ilgili bir komisyon raporu hazırlanmasını talep ediyoruz. Ayrıca Gümüşhane Valiliği’nden, Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik ve Jeoloji bölümleri ile işbirliği yaparak, bu kütlenin hareketliliğini sondaj çalışmaları ile incelemesini talep ediyoruz. Bu çalışmaların öncülüğünü Gümüşhane Valiliği’nin yapmasını bekliyoruz.
Bugün, bu tehlikeyi gündeme taşımamızın en büyük nedeni, binlerce insanın hayatının söz konusu olmasıdır. Buradaki hareketliliğin sürekli takip edilmesini istiyoruz. Tarihe not düşüyoruz”