“OTİZM’e Bir Renk de Sen Kat!” Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde Anlamlı Etkinlik

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizme dikkat çekmek ve otizmli bireylerin sorunlarına çözüm aramak amacıyla gerçekleştirilen özel bir etkinlik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinasyonunda, Ali Haydar Emiroğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu tarafından düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Modaoğlu, Orman Bölge Müdürü Ahmet Ulukan ve diğer ilgili yöneticilerin yanı sıra çok sayıda öğrenci ve veli katılımıyla renkli görüntülere sahne oldu.
Etkinlikten KesitlerSaygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan etkinlik, özel eğitim okullarında eğitim gören özel çocuklar tarafından okunan şiirlerle devam etti. Otizmle ilgili sokak röportajlarının yer aldığı bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi ve özel çocukların sahnelediği dans gösterisi ile mini etkinlikler, davetliler tarafından büyük ilgi gördü.
İl Milli Eğitim Müdürü’nden Mesajlarİl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada, Otizm spektrum bozukluğu ve diğer özel gereksinimli çocukların öğrenme ortamlarının zenginleştirilmesi için yürütülen çalışmalara dikkat çekti. Tosunoğlu, özel eğitim kadrosunun sadece 2 Nisan’da değil, her gün çocuklar ve velilerin yanında olduğunu vurgulayarak, “Otizmin engel değil, farklılık olduğu” bilinciyle hareket edildiğini belirtti.
“Otizmin engel değil farklılık olduğu bilinciyle çocuklarımızın en iyi eğitimi almaları için tüm yönetici ve öğretmenlerimizin gayretli ve özverili bir çalışma sürdürdüklerini dile getirdi.”
Teşekkür ve Takdir2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nün önemine vurgu yapan Tosunoğlu, özel çocuklara ve ailelerine saygı ve sevgilerini iletirken, çocukların eğitiminde özenli ve hassas çalışmalar yürüten özel eğitim okullarının yönetici ve öğretmenlerine başarılar diledi.