Sendika Başkanı Yeşiltepe’den Açıklama: Belediye Başkanı İşçilere Sendika Baskısı Yapıyor

Belediye-İş Sendikası Giresun Şube Başkanı Halil Yeşiltepe, Duroğlu Belediye Başkanı Halil Çetin’in belediye çalışanlarına sendikal baskı ve tehditlerde bulunduğunu belirtti. Yeşiltepe, bu iddiaları kamuoyuna açıklayarak, işçilerin haklarının korunması gerektiğini vurguladı.
Sendikal Haklar ve Toplu İş Sözleşmesi İhlaliSendika Başkanı Halil Yeşiltepe, Başkan Halil Çetin’in imzalanan toplu iş sözleşmesinde anlaşmaya varılan işçi ücretlerini geri çektiğini ve işçileri zor durumda bıraktığını söyledi. Yeşiltepe “Başkan Halil Çetin, Belediye-İş’ten ayrılmak istemeyen üyelerimize baskı yapmış, bu baskıya direnen bazı üyelerimizi de hukuksuzca işten çıkarmıştır” dedi.
Geçmişini Hiçe Saymakla SuçlanıyorYeşiltepe, Duroğlu Belediye Başkanı Halil Çetin’in geçmişte köy hizmetlerinde işçi olarak çalıştığını hatırlatarak “Yıllarca köy hizmetlerinde işçi olarak çalışan Duroğlu Belediye Başkanı Halil Çetin, başkan olduktan sonra işçilere sahip çıkmayarak geçmişini hiçe saydı” dedi. Çetin’in, işçileri en iyi anlaması gereken kişi olmasına rağmen, sendikal hakları yok sayan bir zihniyete sahip olduğunu belirtti.
Mobing ve Baskı İddiaları”Duroğlu halkına hizmet eden, alın teri döken işçilere baskı ve zulüm uygulayarak haklarını yok sayıyor. Mobing uygulayarak ellerinden aldıkları kazanılmış haklarının ve emeklerinin karşılıklarının işçi kardeşlerimize geri verilmesini istiyoruz” Halil YeşiltepeYeşiltepe, mobing ve sendikal baskının Türk Ceza Kanunu’nun 118. maddesine göre altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilecek bir suç olduğunu vurguladı. Bu kanunsuz emirleri verenlerin ve uygulayanların yargı önünde hesap vereceğini belirtti.
Başkana Çağrı: Baskı ve Tehditleri BırakınSendika Başkanı, Duroğlu Belediye Başkanı Halil Çetin’e seslenerek, işçilere yapılan baskı ve tehditlerin sona erdirilmesi çağrısında bulundu.
Yeşiltepe, “Sayın Belediye Başkanı Halil Çetin’e sesleniyoruz; İşçilere yapılan baskı ve tehditleri bırakın. İşçi kardeşlerimize uygulanan bu ücret politikalarınızdan bir an önce vazgeçin. Emekçi kardeşlerimizin sözleşme ile anlaştığı ücretleri verin. Sayın başkanın yapılan bu yanlıştan bir an önce dönmesini ve işçi kardeşlerimizin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz” dedi.