“Sporda Başarıya Doymayacağız”

“SPORDA BAŞARIYA DOYMAYACAĞIZ”TRT Spor’da yayınlanan ‘Sporla Yaşayan Şehirler’ programına bu hafta Giresun konuk oldu.
Giresun Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Ergün, ilimizin bir spor şehri olduğunu belirterek, 2 stadyum, 2 çim antrenman sahası, 16 sentetik zeminli futbol sahası, 12 halı saha, 13 Spor salonu, 1 Sporcu Eğitim Merkezi, 2 Olimpik Yüzme Havuzu, 4 portatif yüzme havuzu, 1 atletizm pisti, 1 atış poligonu, 2 tenis kortu, 1 kaykay pisti ile gerçek bir spor kendi olduklarını ifade etti.
İlimiz Deva Dübüş, Emre Çolak, Cansu Bektaş ve özel sporcular kategorisinde Turgut Aslan Yaraman gibi şampiyon sporcular çıkardı.
“Cumhuriyetimizin 100. Yılı Bisiklet Etkinliği’’ 22 Ekim 2023’de Giresun-Şebinkarahisar arasında yapıldı. Muhteşem bir doğa manzarasının eşlik ettiği etkinlik ile ilgili Sayın Ergün şunları söyledi.
“Giresun Merkezden, Duroğlu Beldesi, Dereli İlçesi, Mavigöl ve Kuzalan etabını takip ederek Eğribel tüneli ve Tamzara istikametinde bir güzergahta gerçekleşti. 4 saat 40 dakika süren etkinliğimiz Şebinkarahisar’a ulaşan tüm sporcular turu tamamlayıp taşıdıkları Türk Bayrağını, Kent Meydanındaki bitiş çizgisini geçerek Şebinkarahisar Belediye Başkanı Ömer Şentürk’ e teslim etmeleri ile tamamlandı. Çok önemsediğimiz bir etkinlikti ve “Bisiklet Turu Anadolu’nun 1000 yıllık Türk-İslam yurdu olduğu teması” ile başarı ile tamamladık.
8 TAKIM ULUSAL LİGLERDE…Futbol, Voleybol, Hentbol ve Su Topu olmak üzere Giresun’un 8 takımı Ulusal Liglerde mücadele ediyor.
Okul Sporlarının da çok önemsendiği ilimizde; 2023-2024 sezonunda bugün itibariyle 38 İl Birinciliği, 5 Grup Birinciliği, 1 Türkiye Yarı Finalleri, 1 Türkiye Birinciliği düzenlendi. 21-24 Mart 2024 tarihleri arasında ise Hüseyin Avni Alparslan Spor Salonu’nda 26 farklı ilden 37 okuldan 185 sporcunun katılımıyla Badminton Gençler Kız Erkek Türkiye Birinciliğine ev sahipliği yaptık.
ULUSAL LİGLERDE MÜCADELE EDEN GİRESUN TAKIMLARI:TFF 1.LİG ERKEKLER: GİRESUNSPOR (FUTBOL)SÜPER LİG KADINLAR: GÖRELE BELEDİYESPOR (HENTBOL)1. LİG ERKEKLER: GİRESUNSPOR (HENTBOL)1. LİG ERKEKLER: GENÇLİKSPOR (SUTOPU)3. LİG ERKEKLER: EYNESİL BELEDİYESPOR (FUTBOL)1. LİG KADINLAR: SANAYİSPOR (FUTBOL)2. LİG ERKEKLER: GİRESUNSPOR (VOLEYBOL)BAL LİGİ ERKEKLER: 1926 BULANCAKSPOR VE GÖRELESPOR (FUTBOL)TRT Spor’da yayınlanan ‘Sporla Yaşayan Şehirler’ programına bu hafta Giresun konuk oldu
Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Ergün; Öncelikli hedeflerinin başta gençler, kadınlar, dezavantajlı gruplar olmak üzere tüm Giresunluların spora kolay erişimlerinin sağlamak olduğunu ancak madalyaların ve şampiyon sporcuların de gençler için bir rol model olduğu için önemsediklerini söyledi. Ergün sözlerine şöyle devam etti:
“Dünya şampiyonu bir sporcumuz var.
Deva Dübüş: 25 Ağustos- 3 Eylül 2023 Kazakistan/ Almatı Dünya Bilek Güreşi Şampiyonasında 15 yaş kızlar kategorisinde 45 kg sol kolda dünya ikincisi, sağ kolda dünya şampiyonu oldu.Emre Çolak: 2 Eylül 2023 Sivas’ ta Balkan U18 Atletizm Şampiyonasında Üç Adım Atlama branşında Balkan Şampiyonu oldu.Cansu Bektaş kızımız 5 Eylül 2023 Suudi Arabistan’ta düzenlenen Dünya Halter Şampiyonasında 45 Kg’ da koparmada 75 kg, silkmede 87 kg ve toplamda 162 kg ile 3 bronz madalya kazanarak dünya 3.sü oldu.Giresunlu Turgut Aslan Yaraman. 2024 Paralimpik Oyunları’nda ülkemizi temsil edecek.Elbette özel sporcularımızı da çok önemsiyoruz. Tesislerimiz, antrenörlerimiz özel sporcularımızın hizmetindedir. Bunlardan birisi de Turgut Aslan Yaraman. 11-18 Mart 2024 İtalya/ Lignano Sabbiodoro kentinde Para Swimming World Series müsabakalarında Genç erkekler 100m serbest branşında ikinci, genç erkekle 50m serbest branşında birinci, genç ve açık yaş erkekler 50m kelebek branşında birinci, 100m sırtüstü branşında birinci, 200m karışık branşında birinci, 400m serbest branşında ikinci oldu.
2024 Paris Paralimpik Oyunlarında ülkemizi temsil edecek. Kendisine sözümüz var. Havaalanından büyük bir konvoy ile kendisini karşılamaya geleceğiz. Giresun’un gururu. Tüm Giresunlu gençlerin rol modeli. İnşallah ülkemizi ve şehrimizi başarı ile temsil edecek” şeklinde konuştu.
12.461 LİSANSLI KADIN SPORCUGiresun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü; 58 Spor Tesisi, 9 Gençlik Merkezi ve 11 yurdumuzla toplam 1130 personel ile hizmet vermekte.
Spor Birimi ise 101 Antrenör (53 Kurum Antrenörü+48 EYS Antrenörü), 48 spor branşında, 34.515 lisanslı sporcu (12.461 kız sporcu + 22.054 erkek sporcu) ve 142 spor kulübümüz mevcut.
12 branşta 29 Milli Sporcumuz ülkemizi ve ilimizi temsil etmekte. Dünya, Avrupa, Balkan ve Türkiye Şampiyonu birçok sporcu ile Giresun sporla yaşayan bir şehir.
Kaynak: TRT Spor