Tohum, Fide, Fidan Satışı Yapılan Pazaryerlerinde Kontroller Yapılıyor

Konuya ilişkin yapılan açıklamada” Ekim-dikim sezonunun başlaması ile birlikte yetkisiz ve kontrolsüz üretilen tohum, fide, fidan gibi üretim materyallerinin piyasaya sürülmesini engellemek, kaçak satışların önüne geçmek için Giresun ilimiz genelinde İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz teknik elemanları tarafından üretim yerleri ve pazar yerlerinde denetimler devam ediyor.
Çiftçilerimizin de bu konuda bilgi sahibi olmaları; üzerinde etiket, bitki pasaportu taşıyan tohum, fide ve fidanları, Bakanlıkça yetkilendirilmiş tohumluk bayilerinden ya da üretici belgesi olan üreticilerden almaları gerekmektedir.
Açıkta, yetkisiz kişilerden, etiketsiz, sertifikasız ve pasaportsuz tohum-fide-fidan satın aldığında birçok sorunla karşılaşabilmekte; hastalık ve zararlılara rastlanabilmekte, bu durum fide-fidan kurumalarına, verim kaybına neden olmaktadır.
Ayrıca bu hastalık ve zararlılar topraklarımıza bulaşarak, çözümü zor ve zaman alan sorunlara da yol açabilmektedir. Aşılı diye satıldığı halde bazı fidanların aşısının olmadığı, dikildiğinde tutmadığı ve belirtilenin dışında farklı tür ve çeşitte meyvelerin oluştuğu, kalitesiz ve verimi düşük ürün alındığı görülebilmektedir.
Çiftçilerimiz böyle sorunlarla karşılaştığında ellerinde etiket, pasaport gibi belgeler olmadığında hakkını aramakta zorluk çekmekte, maddi açıdan zarara uğramakta, emeği ve zamanı boşa gitmektedir. Bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması için tohum, fide, fidan gibi üretim materyallerinin etiketli, pasaportlu olarak yetkili tohumluk bayileri ya da yetkili üreticilerden alınması hususu çiftçilerimize önemle duyurulur” denildi.