Türkiye’de İlk Kez Hayata Geçirildi! Enerji Açığında Yeni Çözümler!

Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki yenilikçi adımlarından biri olan Yüzer Güneş Enerji Sistemleri (Yüzer GES), Keban Barajı’nda hayata geçirildi.
DSİ tarafından Elazığ Kuzova Pompaj Sulamasının enerji ihtiyacını karşılamak üzere yaklaşık 1 MW kurulu güce sahip bu sistem, yalnızca temiz ve yenilenebilir elektrik enerjisi üretmekle kalmıyor, aynı zamanda buharlaşmadan kaynaklanan su kayıplarını önleyerek önemli bir su tasarrufu sağlıyor.
Kuzova Yüzer GES AR–GE Projesi, Türkiye’nin ilk yüzer güneş enerji sistemidir. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın da yerinde incelediği bu proje, 6 dönümlük bir alanda 1840 adet güneş paneli içeriyor.
Proje, yıllık 1 milyon 806 bin kilovatsaat elektrik enerjisi üretimiyle DSİ’nin Kuzova Pompaj Sulaması için gerekli enerjiyi karşılamasına yardımcı olacak.
“Yüzer GES’lerin kurulması, su kaynaklarımızın daha verimli kullanımını sağlayarak, su buharlaşma kayıplarını azaltacak ve yenilenebilir enerji üretimini artıracaktır.” – Tarım ve Orman Bakanı İbrahim YumaklıProje, aynı zamanda su kalitesi ve sucul yaşam üzerindeki etkilerini izlemek için bilimsel çalışmalara da ev sahipliği yapıyor. Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında beş noktadan ve üç farklı derinlikten numune alımı yapılması, su kalitesi izleme çalışmalarının Kocaeli Üniversitesi tarafından gerçekleştirildiğini gösteriyor.
Yüzer GES’ler, karasal sistemlere göre %10 daha verimli çalışıyor ve âtıl durumdaki baraj rezervuar yüzeylerinin ekonomiye kazandırılmasını sağlıyor.
Türkiye’deki 944 adet barajın rezervuar yüzey alanının %10’unda Yüzer GES kurulumu yapıldığında, yıllık 79 milyar 500 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretilebileceği ve bu sayede yıllık 540 milyon metreküp su tasarrufu sağlanabileceği öngörülüyor.
Yüzer GES ve Karasal GES projeleri, Kuzova Pompaj Sulamasının enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük bir rol oynayacak ve çiftçilerin enerji masraflarını %40 oranında azaltacak.
Yumaklı, 2024 yılı yatırım programında yer alan başka bir Yüzer GES projesi ile yıllık 5 milyon 418 bin kilovatsaat elektrik enerjisi üretileceğini ekledi.