Fındıkta Büyük İddia! 150 İsteyecekler 130’a Razı Gelecekler!

Fındıkta 150 lira fiyatın kırmızı çizgi olarak açıklanmasının ardından  harekete geçen Karadenizli iktidara mensup milletvekillerinin 150 liralık fiyat talep edecekleri, 130 liraya rıza gösterecekleri kulislere düştüFındıkta halen rekolte belirleme çalışmaları devam ederken, iktidara mensup milletvekillerinin de yeni dönemdeki fındık taban fiyatı ile ilgili olarak nabız yokladıkları öğrenildi.
Ordu Olay Gazetesinde yer alan habere göre fındık yetiştirilen bölgelerin iktidar milletvekillerinin ziraat odaları ile vatandaşların taleplerini değerlendirerek fındık taban fiyatı için 150’TL yi talep edecekleri iddia edildi.

TRABZONLU VEKİL “İSTEYECEK OLDUĞUMUZ FİYATI BELİRLEDİK”Ağustos ayının hemen başında toplanmaya başlanacak olan fındıkta, taban fiyatları ile ilgili kulislerdeki hareketlilik devam ediyor. Karadenizli milletvekilleri, borsalar ve ziraat odalarından aldıkları talepleri toparlayarak bir taslak hazırladı. AK Parti Trabzon Milletvekili Vehbi Koç, tarım bakanından talep edecekleri ücreti belirlediklerini söyledi.
CHP’Lİ GEZMİŞ “150 LİRA KIRMIZI ÇİZGİMİZ”CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş’te yaptığı açıklamada fındıkta 150 liranın kırmızı çizgileri olduğunu açıklamıştı. Gezmiş, ”Bu rakamın altını asla kabul edemeyiz” şeklinde konuşmuştu.
Milletvekillerinin fiyat kapısını 150 TL olarak açacakları bilgisine ulaşılırken, fiyatın 130 TL’den aşağı olmaması için çaba harcanacağı ifade edildi. Bu sezon hem günlük yevmiye fiyatları hem de patoz ücretlerinin iki katına çıkması, üreticinin fiyat beklentisini artırdı. Ziraat odaları, “Fındık şu anda 120 TL oldu. 130 TL’lik fiyat kimseyi mutlu etmez” değerlendirmesini yaptılar. Üreticilerin beklentileri doğrultusunda, 150 TL’lik taban fiyat talebinin kabul edilmesi için çalışmaların devam ettiği belirtildi.
Karadenizli milletvekilleri, üreticilerin hak ettiği değeri alabilmesi için yoğun bir şekilde çalışırken, tarım bakanlığından gelecek olan karar büyük bir merakla bekleniyor. Fındık üreticileri, açıklanacak olan taban fiyatın kendilerini tatmin etmesini ve emeğinin karşılığını almayı umut ediyor.