GZO Başkanı Karan ”Fındık Fiyatı Ay Sonuna Kadar Açıklansın”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “135 liraya kadar yükselen fındık fiyatı 115 liraya kadar düştü, fiyat bir an önce açıkrlanmazsa düşüş sürer” dedi.
Karan yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve Toprak Mahsulleri Ofisi yönetimine seslendi. Karan “Üreticinin gözü dalın ucundaki fındıkta, kulağı devlet tarafından açıklanacak olan müdahil alım fiyatında” dedi.
2024 yılı fındık hasat dönemine artık sayılı günlerin kaldığını ve üreticilerin hasat için son hazırlıkları yaptığını belirten Ziraat Odası Başkanı Karan, “Dolaylı yoldan milyonlarca kişiyi ilgilendiren ve ülkemize yıllık 2-2.5 milyar dolar döviz girdisi sağlayan Karadeniz’imizin ‘Yeşil Altın’ı için hasat zamanı geldi çattı.
Fındık üreticisi hasat için bahçesine kafasında;
Taban fiyat kaç lira olacak?Emeğimizin karşılığını alabilecek miyiz?sorusu ile girmek istemiyor” ifadelerini kullandı.
“Devlet adına müdahil alım yapacak olan TMO’nun fındık taban fiyatı bu ay sonuna kadar mutlaka açıklanmalı” diyen Karan şunları kaydetti; “Devletimizden 2024 yılı fındık taban fiyatını bir an önce belirleyerek, açıklamasını bekliyoruz. Açıklanacak olan taban fiyat artan girdi maliyetleri, ekonomik kriz ve üreticinin refah payı göz önünde bulundurularak belirlenmedi.
Taban fiyat açıklandıktan sonra ise TMO alım kampanyası ve kriterlerini kamuoyuyla paylaşmalıdır. En önemlisi TMO’nun fındık alımlarında ödeme süresi 20 günü geçememelidir.
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya çağrımızdır; fındık taban fiyatını bir an önce açıklayın ki, üretici bahçesine mutlu, mesut girsin. Geç ve üretici hasada başladıktan sonra açıklanacak olan bir taban fiyat üreticinin lehine değil, zararına olacaktır.
Çünkü serbest piyasa taban fiyata göre şekillenecek ve o göre oluşacaktır. Serbest piyasada bir ay öncesine kadar 135 liraya kasar işlem gören fındık fiyatı şuanda 115 bandına kadar düşürüldü.
Her yeni hasat sezonu öncesi olduğu gibi yine üreticinin ürününü düşük fiyata kapatmak isteyenler işbaşında. Devletimiz tarafından bunlara fırsat verilmemesi adına taban fiyatın bir an önce açıklanmasını bekliyoruz”
Çotanak sayımına göre 2024 yılı tahmini fındık rekolte tespit çalışmalarının devam ettiğini de hatırlatan Karan, ilk belirlemelere göre Giresun’da rekoltenin bir önceki yılla aynı oranda görüldüğü sözlerine ekledi.