Jandarma’nın Kadına Yönelik Şiddete Karşı Farkındalık Eğitimleri Devam Ediyor

Giresun İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesindeki Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Kısım Amirliği personeli, 22 Mart 2024 tarihinde Espiye İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesindeki TSN (TOSUN) Tekstil Fabrikasında 40 kadın vatandaşa “Jandarmadan Şiddete Karşı Tek Dokunuş KADES Tanıtımı” gerçekleştirdi.
Aynı gün, 12 erkek vatandaşa “5 Milyon Erkeğe Farkındalık Eğitimi” verildi. Yağlıdere Halk Eğitim Merkezinde ise 15 kadın vatandaşa KADES uygulamasının tanıtımı yapıldı.
Bu eğitimler, kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla düzenlendi. KADES (Kadın Acil Destek İhbar Sistemi) uygulamasının tanıtımı yapılarak, kadınların bu uygulama aracılığıyla şiddet anında hızlı bir şekilde yardım alabilmeleri hedeflendi.
Erkeklere yönelik farkındalık eğitimi ile de şiddetin önlenmesinde erkeklerin de sorumluluk alması gerektiği mesajı verildi.
“Jandarmadan Şiddete Karşı Tek Dokunuş KADES Tanıtımı” ve “5 Milyon Erkeğe Farkındalık Eğitimi” ile Giresun’da kadına yönelik şiddetle mücadelede önemli bir adım atıldı.Bu faaliyetler, şiddete maruz kalan kadınların korunması ve desteklenmesi, aile içi şiddetin önlenmesi konusunda toplumsal farkındalığın artırılmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.
Giresun İl Jandarma Komutanlığı, kadına yönelik şiddetle mücadele konusundaki çalışmalarına devam edeceğini vurguladı.